Stora Enso – globalny producent, lokalny partner

Tartak przerobu drewna w miejscowości Murów na opolszczyźnie to najnowszy z europejskich zakładów Stora Enso Wood Products, który został uruchomiony w 2016 roku. Inwestycję zwiększyła wielkość produkcji z 70 000 do 400 000 m3 wyrobów drzewnych rocznie oraz zatrudnienie ze 170 do ponad 300 pracowników.


Stora Enso Werk Ybbs

Nowoczesny zakład to efekt modernizacji, jaką przeszedł dawny, zakupiony przez Stora Enso.

Był to kompleks budowli sprzed kilkudziesięciu lat,
» Uznaliśmy, że dalsza modernizacja maszyn i remont starych budynków nie ma sensu, lepiej będzie zbudować od podstaw cały kompleks zakładu, inwestując nie tylko w nowoczesną, ekologiczną i wydajną linię produkcyjną, lecz także infrastrukturę, która zwiększy bezpieczeństwo i komfort pracy naszych obecnych i przyszłych pracowników – dodaje Robert Motała.

.

Koszt budowy nowego zakładu to 120 mln zł. Inwestor nie będzie korzystał z dobrodziejstw, jakie wielu innym firmom daje funkcjonowanie w strefach ekonomicznych.
» Skoro i tak budujemy zakład od fundamentów, moglibyśmy zrealizować go na zasadzie inwestycji greenfield na terenach strefy ekonomicznej i dzięki temu przez kilka lat nie mieć tak wysokich obciążeń podatkowych – mówi Robert Motała. – Polityka naszego koncernu nie opiera się jedynie na maksymalizacji zysków i wynikach ekonomicznych, ale przywiązujemy również bardzo dużą wagę do odpowiedzialnego biznesu. Skoro kilka lat temu zdecydowaliśmy się kupić tartak w Murowie, czujemy się zobowiązani by tu dalej być i rozwijać zakład, utrzymać a nawet stworzyć nowe miejsca pracy. W naszym zakładzie pracują całe rodziny, gdyby nie tartak trudno byłoby w tym regionie znaleźć inne miejsce pracy.
Najważniejszym efektem nowej inwestycji będzie nie tylko unowocześnienie zakładu, ale przede wszystkim wdrożenie produkcji nowoczesnych produktów dla budownictwa.
» Naszym zamiarem nie jest proste przecieranie drewna na tarcicę, lecz maksymalny jej przerób na produkty z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie nawet tak odległych krajów jak Japonia, Australia czy Nowa Zelandia – mówi Robert Motała.

Zakład Stora Enso w Murowie którego rozbudowa została rozpoczęta w 2014 roku, osiągnie swoją docelową wydajność za 5 lat. Wówczas przerabiać będzie nawet 400 tysięcy kubików tarcicy rocznie. 90 proc. produkcji trafi na eksport.

Wiedza fachowa i doświadczenie zawodowe są nieocenione dla rozwoju personelu

Środowisko pracy w Stora Enso jest zróżnicowane: zatrudniamy pracowników z wieloletnim doświadczeniem i wykwalifikowanych specjalistów jak i osoby rozpoczynające dopiero przygodę z drewnem. Nowi pracownicy biorą udział w programach szkoleniowych w różnych działach produkcyjnych danego zakładu, dzięki czemu mają okazję zapoznać się z procesami i przebiegiem pracy w firmie. „Sukces firmy Stora Enso jest wyrazem tego, iż dbamy o atmosferę pracy opartą na szacunku i koleżeństwie, a każdemu z naszych pracowników stwarzamy dogodne warunki do rozwoju zarówno zawodowego, jak i osobistego” – mówi Jöbstl. Roczne rozmowy z pracownikami, mające na celu zbadanie poziomu zadowolenia pracownika z wykonywanych zadań, doradztwo dotyczące indywidualnych perspektyw rozwoju oraz regularne szkolenia z zakresu obsługi nowych maszyn i technologii zdały egzamin. W ramach indywidualnej rozmowy zadaniem przełożonego jest stwierdzenie, czy pracownik jest zadowolony z zakresu pełnionych obecnie obowiązków. Jeżeli pojawią się oznaki niezadowolenia, natychmiast podejmowane są odpowiednie działania. „Aby umocnić relacje między pracownikami, Stora Enso stawia na spotkania i imprezy integracyjne, takie jak turnieje piłkarskie, dni rodziny, firmowe zawody narciarskie oraz zawody łucznicze” – mówi Klaus Brugger, pracownik zakładu w Ybbs. Możliwość łączenia życia rodzinnego z pracą zawodową ma dla nas ogromne znaczenie – przydzielając zmiany, staramy się uwzględniać potrzeby pracowników wspólnie dojeżdżających samochodem do pracy, oraz oferować elastyczne modele pracy. Slogan naszego koncernu „People grow – we grow” podkreśla wysiłki, jakie Stora Enso podejmuje, aby wspierać swoich pracowników w ich rozwoju osobistym.

Stora Enso w Polsce

Stora Enso w Polsce posiada cztery zakłady produkcyjne. Dwa z nich zlokalizowane w Murowie i Ostrołęce przetwarzają drewno. W Murowie znajduje się nowoczesny tartak i zakład dalszego przerobu drewna w Ostrołęce jest celulozownia i fabryka papierów służących  do produkcji opakowań. W 2013 roku w Ostrołęce została zakończona budowa nowej maszyny papierniczej, której instalacja zwiększyła dwukrotnie możliwości produkcyjne zakładu i może on  produkować rocznie 450 tysięcy ton papieru. Koszt inwestycji wyniósł 420 mln euro. W Murowie dobiega końca inwestycja rozbudowy tartaku, której wartość wynosi ponad 30 mln euro. Nowy zakład dalszego przerobu drewna będzie produkował nowoczesne elementy konstrukcyjne wykorzystywane w budownictwie. Rozbudowa kompleksu wygeneruje nowe miejsca pracy i finalnie zatrudnienie w tej nowoczesnej fabryce ulegnie podwojeniu. Stora Enso zatrudnia w Polsce prawie 2000 pracowników co stawia firmę w gronie znaczących pracodawców.